Můj 140kilový kamarád si umínil, že potřebuje psa. „Vygůglil“ si, že taková shiba-inu je pro něj ideální pes, který je spokojený 24 hodin denně pod stolem. Kamarád se mýlil. Pes trpěl a kamarád umřel. Kdyby chodili společně na procházky, možná se teď nemusel o psa starat dědeček.
Potřebuje pes pohyb? Ano, pohyb je jednou z vlastností typických pro živé organismy. Trochu složitější už jsou odpovědi na otázky jak? kdy? a kolik? Se psy je to jako s lidmi. Někoho unaví cesta do samoobsluhy, jiný se jde po maratonu ještě proběhnout. I když to při pohledu na nespočet malých, velkých i obřích plemen tak nevypadá, jsou naši domácí psi stále potomky vlků. Vlk je především lovec, který svou kořist uštve. Je tedy zvyklý na dlouhý, vytrvalý běh. Mnohé z toho mají i naši domácí psi. Ostatně i „zvedání nožičky“ je pozůstatkem z doby, kdy si značkovali teritorium co možná do té největší výšky.
Takže – dopřejte svým psím společníkům dostatek pohybu. Jeho způsob a rozsah se bude samozřejmě řídit plemenem, věkem i kondicí vašeho přítele.
U štěňat asi do jednoho roku, a u obřích plemen i déle, bychom psa rozhodně neměli přetěžovat. Jeho svaly, kosti a klouby ještě nejsou dostatečně vyvinuté a přemíra námahy by jim mohla spíše uškodit. Hlavně u této skupiny nezapomínejme na správnou výživu: vápník a fosfor pro kosti, kolagen a síru pro vazivo a glukosamin a chondroitin pro chrupavky. A ještě vitamíny D, E a mangan, které to vše správně uspořádají. Protože: co v mládí zanedbáš, ve stáří už nedoženeš. Růstu zdravé a odolné kloubní chrupavky pomůže například doplňková výživa Flexadin® Young Dog, která se vyrábí ve dvou variantách pro malá a velká plemena.
Různá psí plemena mají obvykle podobné vlastnosti, ale každý pes je individualita. Nižší potřebu pohybu mají třeba malá plemena, jako jsou bišonek, jorkšírský teriér nebo miniaturní pinč. Ani těm ale nestačí šourat se pět minut kolem paneláku, i oni uvítají denně alespoň hodinovou procházku.
Psi se střední úrovní aktivity se rádi protáhnou alespoň dvakrát denně. Do této skupiny obvykle patří teriéři a lovečtí nebo pracovní psi. Například pointři, ohaři, kokršpaněl, anglický setr… Jsou to chytří psi a milují různé tréninky. Po procházce se většinou doma uloží a usnou. Pohybová aktivita by měla trvat asi 1–3 hodiny denně.
Psi pracovních plemen, honiči a další lovečtí psi bývají hodně aktivní. Koliím, retrívrům nebo ovčákům už hodinka denně nestačí. Ideálně potřebují 3–6 hodin pohybových aktivit. Jsou nadšení a milují to. I po namáhavém cvičení dokážou být doma aktivní. A – ruku na srdce – mají pro pohyb větší kapacitu než většina z nás.
Severští psi jako sibiřský husky nebo kanadský eskymácký pes už jsou opravdoví přeborníci a potřebují opravdu hodně, hodně pohybu. V paneláku ani na malé zahrádce opravdu nebudou šťastní. Běh potřebují denně pro svůj zdravý tělesný i duševní rozvoj.
Vodítko je věc užitečná a potřebná. Pro většinu psů ale pouze procházka na vodítku volným tempem kolem bloku domů nestačí. Potřebují se odreagovat, běhat a třeba i pracovat, ale na volno. Neholdujete-li caniscrossu (běh přírodou, kdy pes pomáhá běžci a je s ním spojen pružným vodítkem), je určitě vhodné znát místa, kde můžete svého psa vypustit. A dejte také průchod přirozenému instinktivnímu chování, jako je potřeba plavání, stopování, nošení anebo ochrana stáda.
Každé pravidlo má své výjimky, a ne všechny aktivity jsou vhodné pro všechny psy. U psů brachycefalických plemen (těch s krátkou lebkou) se často projevují dýchací problémy. Jejich lebka je prostě pro jejich horní cesty dýchací příliš malá. Ty určitě nebudeme nutit do dálkových pochodů a horských túr. U psa, který trpí onemocněním srdce, často to bývají např. „španělé“, musí aktivita taky odpovídat jejich možnostem. Někteří psi trpí častěji onemocněními pohybové soustavy než jiní. Jsou to třeba německé dogy, retrívři nebo němečtí ovčáci, kteří často onemocní artritidou. Pokud trpí nadváhou, tím spíše. V takovém případě je samozřejmě nebudeme přetěžovat a poradíme se s veterinářem. To ale neznamená, že rezignujeme na veškerý pohyb! Chrupavka, která je v kloubu, potřebuje ke své výživě a správné funkci pohyb. Tedy s mírou, třeba pomalu, ale denně. U takového psa-pacienta samozřejmě obohatíme krmnou dávku o některé doplňkové krmivo určené právě pro jejich věkovou kategorii. Flexadin® Adult Dog neobsahuje přemíru živin, ale obsahuje látky, jež napomáhají metabolismu uvnitř kloubu a podpoří jeho správnou funkci.
V každém psovi je kousek vlka, který potřebuje pořádně vyběhat. Mysleme na to, až si budeme pořizovat nové štěňátko.