Flexibilita na dlooouho pro radost z pohybu

Kočky trpí pohybovými problémy častěji, než si myslíme. Podle některých autorů až 60 % koček nad 9 let může trpět kloubními potížemi. Nad 12 let už je to prý 90 %. Jak to, že jsme si toho zatím nevšimli? 

Na rozdíl od mnoha lidí kočky s oblibou „disimulují“, tedy nepředstírají nemoc, ale naopak předstírají zdraví i tehdy, když jim není dobře. Typickým příkladem nemoci, kterou dokážou kočky mistrně skrývat, jsou právě kloubní onemocnění. Tím, jak se obvykle projevují u starších zvířat mohou majitelům unikat. Často pak slyšíme, že naše kočka „už je stará“, ráda si poleží, nechce se jí skákat a podobně. Je to spíš jinak. Některé klouby naší kočky jsou nemocné a bolí ji. Kočka se bolestivým pohybům vyhýbá, a proto méně skáče, nerada chodí po schodech, méně dbá o svou hygienu atd.  Bolest kloubů je způsobena onemocněním, které označujeme jako osteoartritidu nebo artrózu.

Co to vlastně osteoartritida je? Jde o poměrně složitý proces, při němž dochází k poškozování jednotlivých částí kloubů. To je provázeno bolestivostí a ztížením pohybu. Kloub je tvořen dvěma nebo více kostmi, které jsou na plochách, kde se dotýkají, opatřeny chrupavkou. Tato chrupavka je pružná a hladká a je pokryta vrstvou synoviální tekutiny, jež tu působí jako mazivo, a navíc ji i vyživuje. Nic není věčné. I chrupavka se časem obrousí a poškodí. K dovršení smůly je její schopnost regenerace velmi, ale opravdu velmi nízká. Poškození chrupavky vyvolá zánět. A zánět, to je silná reakce a porucha funkce. Kloub se pohybuje hůře, v menším úhlu, je bolestivý a zvíře se – pokud možno – vyhýbá jeho používání.

Co máme dělat, aby k tomu nedošlo? Již od útlého věku kotěte dbát na to, aby naše zvíře dostávalo vyvážené krmivo s dostatkem všech potřebných složek, vitaminů a minerálů. Musíme mu zajistit vhodný, přirozený a přiměřený pohyb. Aby se klouby vyvíjely správně a příznivě, je třeba dbát na pestrou výživu již od mládí. Flexadin® Cat obsahuje všechny potřebné stavební prvky pro chrupavku. Glukosamin a chondroitin jsou základními kameny, které tvoří stavbu chrupavky, omega-3 nenasycené mastné kyseliny napomáhají přirozenému chodu metabolismu a vápník podporuje zdravý růst kostí. Vitamin E je výborný antioxidant a výtažek z rostliny Harpagophytum procumbens (Čertův dráp) podporuje správný stav kloubů. Navíc je tu často opomíjený, ale velmi důležitý mangan. Jestliže jsme některé složky označili jako stavební kameny, pak mangan je „zedníkem“, jenž z těchto kamenů postaví pevnou a trvanlivou zeď. Stává se totiž nezbytnou součástí hned několika enzymů, které se podílejí na tvorbě chrupavky a vaziva. A to vše v jediném kousku, který váží jen 1,5 g, a ještě je ochucený.

Jedna ochucená žvýkací tableta každý den a chrupavky našeho kotěte se vyvinou jako silné a odolné. V dospělosti doplňkovým krmivem Flexadin® Cat zajistíme kloubům naší kočky tu maximální péči.