Flexibilita na dlooouho pro radost z pohybu

Na rozdíl od většiny hospodářských zvířat se naši psi, pejsci a hafani dožívají dlouhého věku. Tím nemyslíme dlouhý věk absolutně, vyjádřený velkou číslicí v letech, ale věk relativní. Řečeno jinak: psi se dožívají stáří. To s sebou nese mnoho životních zkušeností a – věřme tomu – i krásných vzpomínek. Na druhé straně je ale organismus už opotřebován a dostavují se nemoci. A tak se u starších, ale ne nutně starých psů setkáváme se zvětšením prostaty, onemocněním srdce a plic, bolestí kloubů a konečně i šedivěním. Zkrátka trpí podobnými příznaky jako lidé.

K těžkostem vyššího věku patří i onemocnění kloubů spojené s jejich bolestivostí. Kloub je místo, kde se stýkají dvě nebo více kostí a navzájem se pohybují. Hladký a snadný pohyb zajišťuje chrupavka pokrývající všechny navzájem pohyblivé složky kloubu. Za normálních okolností je tato chrupavka hladká, lesklá a pružná, a navíc je smáčena synoviální tekutinou, která má dvě hlavní funkce: především vyživuje chrupavku, jež nemá svoje vlastní zásobování krví. Opakované stlačování a uvolňování chrupavky způsobuje, že ji synoviální tekutina lépe vyživuje. Mechanismus, jak k tomu dochází, bývá přirovnáván ke ždímání houby v nádobě s vodou. Druhá funkce synoviální tekutiny je v podstatě funkce mazací. Synoviální tekutina má vysoký obsah kyseliny hyaluronové, což zajišťuje, že povrch chrupavek činí pěkně kluzkým. To platí u kloubů mladých a zdravých. 

V průběhu života jsou kloubní chrupavky opakovaně a dost intenzivně zatěžovány a „podepisuje“ se na nich celá řada škodlivých vlivů. Jeden špatný krok nic neznamená, ale stokrát nic…

Co můžeme dělat? Začněme u prevence: U štěňat a mladých psů se chrupavka vytváří, a proto je nejdůležitější správná výživa a přiměřený pohyb. Denní krmná dávka by měla mít správný obsah i poměr hlavních živin, ale i dostatek vitaminů, minerálů a dalších výživových faktorů. Hlavními stavebními kameny chrupavky jsou glukosamin, chondroitin a kolagen typu II. Pozitivní vliv mají i vitaminy, hlavně E. Z minerálů je samozřejmě důležitý zejména vápník pro vývoj kostí a prozatím trochu opomíjený mangan. Jestliže jsme některé složky označili jako stavební kameny, pak mangan je „zedníkem“, jenž z těchto kamenů postaví pevnou a trvanlivou zeď. Stává se totiž nezbytnou součástí hned několika enzymů, které se na tvorbě chrupavky podílejí. Někteří autoři ho považují za důležitý při tvorbě šlach, a dokonce o něm mluví jako o prevenci tzv. „nevysvětlitelného“ přetržení předního zkříženého vazu.

Je obtížné a téměř nemožné zajistit přiměřený obsah všech důležitých výživových faktorů v krmné dávce. Stejně tak není možné dát jen jednu univerzální radu pro všechny psy od čivavy po bernardýna. Je proto dobré obohacovat krmnou dávku kvalitním doplňkovým krmivem. 

Pro zdravý vývoj kloubů u mladých psů je tady Flexadin® Young Dog určený pro psy od šesti měsíců do dvou let. Rozdílné nároky různých plemen odráží to, že Flexadin® Young Dog se vyrábí ve variantě Mini pro plemena do 10 kg a Maxi pro plemena nad 10 kg.

Flexadin® Young Dog Mini i Flexadin® Young Dog Maxi obsahují chondroitin i glukosamin v různých poměrech podle potřeby daných plemen a také omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vápník, vitamin E a v dostatečném množství i důležitý mangan. Navíc osahují i výtažek z exotické rostliny zvané Čertův dráp (Harpagophytum procumbens) s pozitivním vlivem na klouby.