Když se zamýšlíme nad tím, jak nejlépe podpořit růst a vývoj našeho štěněte nebo kotěte, patří péče o pohybový aparát určitě k těm nejdůležitějším. Na trhu je dnes mnoho přípravků, které se předhánějí ve vypočítávání, kolik různých živin s sebou přinášejí a v jak velkém množství. Mezi všemi glukosaminy, chondroitiny, výtažky z mušlí anebo ze žraločích chrupavek se trochu ztrácí malý, avšak velice významný pomocník. Je to mangan.  

Pro zdravý pohyb jsou potřebné zdravé kosti a zdravé klouby. O tom, jak je důležitý vápník, fosfor a vitamín D pro růst kostí, ví už nejspíš každý chovatel. S klouby je to trochu složitější. Kloub je pohyblivým spojením kostí. Aby se o sebe navzájem netřely dvě kosti, jsou jejich styčné plochy pokryté silnou vrstvou hladké, pružné a lesklé chrupavky. Celý kloub je obalen kloubním pouzdrem a zpevněn vazy, jež vymezují rozsah jeho pohybu. Na vnitřní straně kloubního pouzdra je ještě synoviální membrána, která vytváří hustou a vazkou synoviální tekutinu. Je tu proto, aby vyživovala chrupavku a současně dělala její povrch kluzkým. Chrupavka svou strukturou připomíná laminát. Mezi spletí vazivových (kolagenních) vláken je poměrně málo buněk a spousta mezibuněčné hmoty. Ta je tvořena hlavně vodou, již zmíněným kolagenem a chondroitinem. Výživové látky dodávané organismu v krmivu mají potenciál stát se užitečnými stavebními kameny, k naplnění tohoto potenciálu je však potřeba ještě jedna maličkost. Představme si, že chondroitin, glukosamin a kolagen jsou skutečné cihly, z nichž chce organismus postavit kloubní chrupavku. Zedníkem, který to zařídí, je právě mangan. Mangan je totiž součástí celé řady enzymů (většinou se složitými názvy jako fosfoglukomutáza nebo glykosyltransferáza atd.), které jsou právě těmi „zedníky“ vytvářejícími chrupavku a vazivo.

Za normálních okolností se v kloubní chrupavce nachází vysoká koncentrace manganu a jeho nedostatek je považován za jeden z faktorů, jenž vede k osteoartróze, tedy chronickému a nevratnému poškození kloubu. Zdá se, že jeho nedostatek se může podílet i na problémech s kraniálním zkříženým vazem, se kterými se v posledních letech setkáváme až příliš často. Naopak při dostatku všech nezbytných výživových složek se kloubní chrupavka i příslušné vazy vytvoří kvalitně a odolně. V dospělém věku už chrupavka nedokáže opravovat poškození daná opotřebením. O to důležitější je, aby byla v mládí vytvořena kvalitně. A bez malého, ale šikovného pomocníka manganu to nejde!

Do lékáren je v této době uváděna nová řada doplňkových krmiv pod společným názvem Flexadin®. Při vývoji těchto žvýkacích tablet byly brány v úvahu poslední vědecké názory na potřeby rostoucího organismu a také to, že mezi kočkami a psy je velký rozdíl. Stejně tak nejsou totožné potřeby štěněte trpasličího a obřího plemene. Vybírat si můžete z:

Flexadin® Young Dog Mini – pro malá plemena do 10 kg

Flexadin® Young Dog Maxi – pro velká plemena od 10 kg

Flexadin® Cat – pro všechny kočky